Ameliyat Sonrası Diyet

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Diyet - Mide Bükücü - Dr. M. Fatih KORKMAZ

Obezite, Latince kökenli yemek yeme “obedere” fiilinin geçmiş zaman hali olan “obesus” kelimesinden gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından obezite; “vücutta sağlığı bozacak şekilde dokularda fazla yağ birikmesi” olarak tanımlanmıştır. Obezite, zamanla endokrin ve metabolik değişikliklerle bağlantılı multifaktöriyel ve kompleks bir hastalık halini almaktadır. Toplumda obezite oranı her geçen gün artmaktadır.

Fazla kilonun oluşumundaki asıl mekanizmanın, pozitif enerji dengesi olduğu bilinmektedir. Gıdalarla alınan kalorinin fazla, harcanan kalorinin az olması sonucu vücutta biriken enerji, yağ dokusuna dönüşerek depolanmaktadır. Obezitenin, yağ dokusunun aşırı miktarda artış göstermesi sonucu ortaya çıkan, tedavi edilmediği takdirde birçok organ ve sistemi olumsuz etkileyen kronik bir durum olduğu bilinilmektedir. Obezite, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi gelişmekte olan ülkelerde de her geçen gün hızla artmaktadır.

Vücutta biriken fazla yağ miktarı yaşam kalitesini düşürmekte ve yaşam süresini kısaltmaktadır. Obezite ile hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları, Tip 2 diyabet, safra kesesi hastalıkları, uyku apnesi, kanser gibi hastalıkların görülme sıklığı artmaktadır. Zamanla obezite metabolik sendroma sebep olmaktadır.

Dünyada ve Türkiye’de bulunan obez insan sayısı yıllara göre artış göstermektedir. Obezitenin fizyolojik, psikolojik çevresel ve hareketsizliğe bağlı olmak üzere birçok nedeni olduğu saptanmıştır. Obezite oranının saptanırken, kiloyu boyun karesine bölerek elde edilen beden kütle indeksi ve bel kalça oranı ölçüt olarak kullanılır.

Beden Kütle İndeksi İlişkisi (BKİ)

Beden kütle ilişkisi obezitenin saptanmasında en çok kullanılan günümüzde en çok kabul gören pratik bir ölçüttür. Ölçülen ağırlığın (kg), boyun (m) karesine bölünerek elde edilmektedir.

BKİ= ağırlık (kg) / boy²(m²). Her ülkenin kendine göre BKİ değerleri kullanması gerektiği vurgulanmaktadır.

Tablo 1. BKİ’ne Göre Obezitenin Sınıflandırılması

BKİDeğerler
Zayıf< 18.50
Normal18.50-24.99
Fazla Kilolu/ Hafif Şişman25.00-29.99
Obez≥ 30.00
Morbid Obez≥40.00

Tablo 2. Yaşa Göre Uygun BKİ Değerleri

Yaş (yıl)

BKİ (kg/m2)

 

19-2419-24
25-3420-25
35-4421-26
45-5422-27
55-6523-28
65-+24-29

Obezitenin tedavisinde, beslenme, fiziksel aktivite ve medikal ilaç desteği kullanılabilir. 6 ay süre ile profesyonel olarak diyet yaptığı halde kilo veremeyen BKİ oranı 36’nın üzerinde olan metabolik sendrom ile ilişkili diyabet, tansiyon gibi birçok hastalığı bulunan kişilerin ideal kiloya gelmesi için kullanılan bir diğer yöntem ise obezite ameliyatlarıdır.

Obezite ameliyatlarında beslenme ise ilk bir ay hafta hafta değişir.

Ameliyat Sonrası 1. Hafta Menüsü

Birinci hafta berrak sıvı ve protein tozu, et, kemik suyu, haşlanmış sebze   suyu, meyve suları (günde 1 bardağı geçmemeli), açık çay(şekersiz), bitki çayı tüketilebilir.

Ameliyat Sonrası 2. Hafta Menüsü

 1. hafta başlangıcı ile beraber hafif kıvamlı sıvıları tüketmeye başlayabilirsiniz.

Bunlar;

 • Blenderize çorbalar (şehriye, pirinç, erişte, un, krema içermeyen, sebze ağırlıklı çorbalar. Tam buğday unu, yulaf unu vb ile kıvam arttırılabilir, tam tahıllar eklenebilir.
 • Taze sıkılmış meyve suları (miktar günde max 1 su bardağı) ve blenderize edilmiş şekersiz kompostolar.
 • Ameliyattan sonra 10. günden itibaren çılbır tüketmeyi deneyin. Tolere ettiğiniz taktirde her sabah kahvaltıda 1 adet yumurta ile yapılmış çılbır tüketmeye çalışın.
 • Bir önceki hafta tüketmeye başladığınız sıvıları tüketmeye devam edebilirsiniz.
 • Kadınlarda 2, erkeklerde 3 porsiyon protein tozu kullanılmaya devam edilmelidir.
 • Günde minimum 1,5 lt sıvı (su, şekersiz, gazsız, kalorisiz, kafeinsiz içecekler, tercihen su) tüketmeye gayret edilmelidir.

Ameliyat Sonrası 3. Hafta Menüsü

Üçüncü hafta, yavaş yavaş yumuşak katı gıdaya geçiş haftasıdır. 2. Haftaya ek olarak + kahvaltıda peynir, zeytin, yumurta ezilerek tüketilebilir.

Püre çeşitleri(elma, salatalık, domates benzeri tüm meyve ve   sebzelerin suyu ve püresi, iyi kıyılmış kıyma)  denenebilir.

Ameliyat Sonrası 4. Hafta Menüsü

Dördüncü hafta, yavaş yavaş katı gıdaya geçiş haftasıdır. 3. Haftaya ek olarak katı yiyecekler (balık, köfte, tavuk, et) küçük lokmalar halinde; iyice çiğnendikten sonra tüketilebilir.

En önemli kural yarım saat kuralıdır. Katı ile sıvı hiçbir zaman aynı anda tüketilmemeli, İçecekler yemek bitiminden yarım saat sonra alınmalıdır.

Ameliyat Sonrası Yasaklı Gıdalar

Çikolata, kola, tatlı, dondurma, ekmek, hamurlu gıdalar, cips, yağlı-tuzlu çerezler ve karbonhidrattan olabildiğince uzak durulmalıdır.

Uzm.Dyt. Bahar Akçin

M. Fatih KORKMAZ

  +90 533 142 35 44

  WHATSAPP DESTEK HATTI
  Obezite Destek Hattı